Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου 2014

ΜΑΓΕΨΕ Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ! ΠΡΩΤΗ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ, ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΗ ΣΕΡΒΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ!

Ασταμάτητη η Εθνική «καθάρισε» και την Αργεντινή (79-71) και τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου της! Την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την Σερβία (7/9) για την πρόκριση στους «οκτώ» του Παγκοσμίου Κυπέλλου!
Η «επίσημη αγαπημένη» τα είχε όλα απόψε: Ήταν σαρωτική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με «όπλα» την ομαδικότητα σε άμυνα και επίθεση και την μεγάλη βραδιά των Γιάννη Μπουρούση, Νίκου Ζήση και Νικ Καλάθη και όταν χρειάστηκε έδειξε ότι έχει και χαρακτήρα! Έμεινε «όρθια» όταν η Αργεντινή των πολύπειρών και μεγάλων σε αξία παικτών μείωσε την διαφορά των 19 πόντων που είχε πάρει στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου στους 2 με περίπου τέσσερα λεπτά να απομένουν για το τέλος του ματς! Με ένα σερί 7-0 η Εθνική κράτησε την νίκη που της άξιζε με βάση την εικόνα της στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.
Εκπληκτική ήταν η Εθνική στην πρώτη περίοδο με πολύ καλή άμυνα και παραγωγικότατη επίθεση με πρώτο σκόρερ τον Νικ Καλάθη, ο οποίος με 10 πόντους και 2 τρίποντα… τιμώρησε την άμυνα της Αργεντινής που το επέτρεπε το μακρινό σουτ. Εξαιρετικός ήταν, επίσης, ο Γιάννης Μπουρούσης. Με δύο σερί καλάθια του Μπουρούση απέναντι στον Λουίς Σκόλα και ένα του Γιώργου Πρίντεζη, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 8 (17-9) λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο.
Η Εθνική συνέχισε το ίδιο καλά και μετά το τάιμ άουτ του Λάμας και με δύο βολές του Πρίντεζη προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (21-11) στο 7’. Με το δεύτερο τρίποντο του Καλάθη και ανάποδο λέι απ του Πρίντεζη λίγο πριν την εκπνοή, η «επίσημη αγαπημένη» τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +12 (28-16).
Με πέντε πόντους του Νοτσιόνι και σερί 6-0 η Αργεντινή κατέβασε την διαφορά στους 6 (28-22) πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά στην δεύτερη περίοδο. Ο Σλούκας με τρίποντο έδωσε… ανάσα στην ελληνική ομάδα (31-22) στο 12’, αλλά η άμυνα δεν μπορούσε να σταματήσει τον Σκόλα, ο οποίος με έξι σερί πόντους του κατέβασε την διαφορά για την Αργεντινή στους τρεις (31-28) στο 14’.
Το τρίποντο του Ζήση και η παραλίγο σύρραξη!
Γρήγορα, όμως, η Εθνική συνήλθε και με δύο τρίποντα των Μπουρούση, Πρίντεζη επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (41-31) στο 18’. Η «επίσημη αγαπημένη» τελείωσε ιδανικά το πρώτο ημίχρονο με τον Ζήση με τρίποντο στην εκπνοή να… εκτοξεύει την διαφορά στους 11 (44-33). Αμέσως μετά το εύστοχο τρίποντο ο Ζήσηςζήτησε τον λόγο από τον Λαπροβίτολα, που τον μάρκαρε δυναμικά, απειλήθηκε γενική σύρραξη, αλλά το επεισόδιο με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων και από τις δύο πλευρές έληξε σύντομα.
Ο Σκόλα με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Αργεντινής στο πρώτο ημίχρονο και ο Καλάθης με 12 της ελληνικής ομάδας. Ο «εγκέφαλος» της Εθνικής έδωσε σε αυτό το διάστημα και 3 ασίστ.
«Εκτόξευση» στους 19!
Με 8-0 σερί με καλάθια των Μπουρούση, Πρίντεζη, 2 βολές του Ζήση από΄τεχνική ποινή στον Νοτσιόνι και νέο καλάθι του αρχηγού, η «επίσημη αγαπημένη»… εκτόξευσε την διαφορά στους 19 πόντους (52-33) πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο! Η Αργεντινή αντέδρασε με δύο τρίποντα των Λαπροβίτολα, Πριτζιόνι και καλάθι του Πριτζιόνι και μείωσε στους 11 (52-41) μέσα σε ένα λεπτό, αλλά η Εθνική είχε πάλι την απάντηση. Με δύο σερί καλάθια του Καλάθη η ελληνική ομάδα ανέβασε πάλι την διαφορά στους 15 (56-41) στο 24’.
Με γκολ φάουλ του Χέρμαν και δύο βολές του Καμπάσο η Αργεντινή μείωσε στους 10 (56-46) στο 26’, αλλά με καλάθι του Βουγιούκα και λέι απ του Βασιλειάδη στον αιφνιδιασμό η Εθνική ξέφυγε με 14 (60-46) στο 27’. Με τέσσερις βολές από Καϊμακόγλου και Βουγιούκα η ελληνική ομάδα τελείωσε στους 14 (64-50) την τρίτη περίοδο.
«Προσγείωση», αλλά και νίκη!
Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για την «επίσημη αγαπημένη». Η άμυνα είχε χαλαρώσει, με καλάθι του Ντιέλα και τρίποντο του Σαφάρ η Αργεντινή μείωσε στους 9 (64-55) στο 31’. Στην επίθεση της ελληνικής ομάδας ο Μπουρούσης κέρδισε φάουλ, αλλά εκνευρισμένος από την άμυνα των Αργεντινών παικτών πέταξε την μπάλα σε μια πινακίδα και χρεώθηκε με τεχνική ποινή! Με δύο βολές του Σαφάρ από την τεχνική ποινή και τρίποντο του Γκουτιέρεζ στην επίθεση που ακολούθησε η Αργεντινή κατέβασε την διαφορά στους 4 (64-60). Με το τρίποντο του Καμπάσο μετά το καλάθι του Μπουρούση η διαφορά μειώθηκε ακόμη περισσότερο στους τρεις (66-63) στο 33’.
Ζήσης και Καλάθης με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ ανέβασαν την διαφορά στους 7 (70-63), αλλά με πέντε σερί πόντους του Καμπάσο η Αργεντινή μείωσε στο καλάθι (70-68) λίγο μετά το 35’! Η Εθνική, ωστόσο, σε εκείνο το σημείο έδειξε ψυχραιμία και χαρακτήρα. Η πίεση στην άμυνα ανέβηκε, οι Έλληνες παίκτες έκρυψαν το καλάθι στους Αργεντινούς και η Εθνική με σερί 7-0 με δύο βολές του Ζήση, κάρφωμα του Παπανικολάου και τρεις πόντους του Μπουρούση… σφράγισε την νέα νίκη της (77-68) με 1’ και 31’’ να απομένουν για το τέλος.
Το τρίποντο του Σκόλα ήρθε αργά για τους Αργεντινούς (77-71) και τα πανηγύρια άρχισαν μετά το καλάθι του Πρίντεζη από εκπληκτική ασίστ του Μπουρούση (79-71) περίπου 50’’ πριν την λήξη.
Τα δεκάλεπτα: 16-28, 33-44, 50-64, 71-79.
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λάμας): Σκόλα 17 (1), Μάτα, Καμπάτσο 10 (1), Πριτζιόνι 10 (2), Λαπροβιτόλα 7 (1), Γκουτιέρεζ 3 (1), Ντέλια 4, Χέρμαν 7, Νοτσιόνι 8, Σαφάρ 5 (1).
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 16 (1 τρ., 15 ρ.), Ζήσης 13 (1 τρ., 5 ασ.), Βασιλειάδης 2, Καλάθης 18 (2 τρ., 5 ρ., 4 ασ.), Παπανικολάου 6, Σλούκας 3 (1), Καϊμακόγλου 2 (6 ρ.), Αντετοκούνμπο, Βουγιούκας 4,Πρίντεζης 15 (1).